Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Parchowie
Powróć do: ZESPÓŁ „MODRAKI”

OSIĄGNIĘCIA

Grupa wśród której aktywnie działają także dzieci uczestniczyła w przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Zespół występował w radio i telewizji. Był organizatorem II Festiwalu Amatorskich Zespołów Folklorystycznych z Krajów Nadbałtyckich „Baltic Sea Dance” w 1996 roku. Zespół występował w niemieckim filmie dokumentalnym z 2012 r. pt.:”Die Kaschuben”. Kapela zespołu posiada typowe dla regionu instrumenty ludowe: diabelskie skrzypce i burczybasy. Oprócz tego w skład kapeli wchodzą następujące instrumenty: akordeon, skrzypce, trąbka, klarnet i bęben.  

Zespół koncertował w wielu miejscach w kraju i za granicą. Brał udział w licznych festiwalach, przeglądach i konkursach. Uzyskał następujące nagrody i wyróżnienia:

•        wyróżnienie w II Krajowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Kielce 87”,

•        wyróżnienie na Festynie Kultury Wsi „Przytoczna 88”,

•        wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Słupsk 90”,

•        I miejsce na I Festiwalu Kaszubskim w Słupsku – 1993 r.,

•        II miejsce na IV Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych „Kielce 93”,

•        II miejsce na Festiwalu Kaszubskim w Słupsku – 1994 r.,

•        I miejsce na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Województwa Słupskiego – Sławno 1997 r.,

•        Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1997 r.,

•        I miejsce na IV Festiwalu Kultury – Słupsk 13-14.06.98 r.,

•        „Medal Stolema” – 1993 r.,

•        Grand Prix dla zespołu, kapeli i solistki na I Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Biesiadnych im. Świętego Andrzeja – Debrzno 2004 – 27.11.2004 r.,

•        Grand Prix dla  solistki i zespołu „Modraki” na II Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. Świętego Andrzeja – Debrzno 2005 – 26.11.2005 r.,

   I miejsce kapeli zespołu „Modraki” w II Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. Świętego Andrzeja – Debrzno 2005 – 26.11.2005 r. W kolejnych edycjach festiwalu zespół osiągnął podobne wyróżnienia w różnych kategoriach, aż do zakończenia festiwalu w  2013 roku, 

   Wyróżnienie na Festiwalu Cassubia Cantat w Bytowie w 2010 r.,

   I miejsce dla zespołu w POMORSKIM FESTIWALU PIOSENKI    „KASZEBSCZE SPIEWE” w Luzinie w  2008,2010, 2012 roku,  a także I  miejsce  dla solistek zespołu i GRAND PRIX Festiwalu, 

   I miejsce w PRZEGLĄDZIE  TWÓRCZOŚCI KASZUBSKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY  w Bytowie (II-2009, I-2010, wyr.-2012, I-2015),

   wielokrotnie czołowe miejsca w Powiatowym Konkursie Kolęd Kaszubskich  w Studzienicach (2009-2015),

   wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych na Szlaku Kultur  w Chojnicach (2015),

W 2014 roku solistka zespołu została Kaszubskim Idolem w konkursie wokalnym organizowanym przez Radio Kaszebe.